Přihlášen: neznámý
přihlášení registrace uživatelé mailbox benchrest.cz
 
Témata

Sponzoři benchrest.cz

Výrobci BR vybavení
 
Téma - Optika  
 Jaký doporučujete puškohled? 
 


Bonelo17.05.2005 - 21:27:20
 
RE: BR
TO: Shiva
No jo, tak teda jinak. Jaký doporučujet puškohled? Značka, cena...

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Shiva17.05.2005 - 22:50:24
 
sklo
TO: Bonelo
Kvalitní optika je základ a určitě by se na tom nemělo šetřit.
Leupold děla řadu skvělých terčových puškohledů. Competition series. Zvětšení 35, 40 a 45x, 30mm tubus, objektiv 45mm. Koncová cena do 37.000kč. Dražší puškohled si nemyslím, že je na .22 BR opodstatněný.
Za poloviční cenu ca 17.000 kč je Weaver T36. Zvětšení 36x, tubus 1" a objektiv 40mm. Paralaxa na objektivu. Admin s tím střílí (ne jen on), já mám jak Leupold tak T36 a naprostá spokojenost. Oba puškohledy mají 1/8 MOA klickání, velmi důležitá věc.
Samozřejmě, existují levnější - BSA, Tasco apd. v ceně kolem 5.000 kč. Pravda je, že všichni střelci se jich už zbavili nebo vyměli a teď se snaží je prodat. Např. TASCO 10-40x50mmAO 1/8MOA TURRETS MAT 1/8" DOT-RET za ca 5.000 kč nebo BSA 8-32x50mmAO CONTENDER TARGET MAT X-HAIR w/SHADE ca 4.000kč.
Pak je ještě celá plejáda levných jako je Sightron, Simmons apd. pár slušných co leží cenově kolem Weavra (Bushnell) a mezi Weavrem a Leupoldem (Burris). Pak jsou tu třeba NightForce kolem 50.000 kč.
Já se většinou řídím podle vybavení co používá první dvacítka BR střelců v USA. A to jsou právě již zmíněné dva puškohledy. Mají největší zastoupení.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

admin19.05.2005 - 15:14:04
 
Puškohledy
TO: Bonelo
Já jsem v loňském roce používal Nikko Sterling 8-32x44 ale nebyl jsem s ním spokojený. Cenově je docela zajímavý (cca 8 - 9 tis.) ale jen do doby než člověk zjistí jeho nectnosti. Při větším přiblížení se obraz jakoby zamlží (zřejmě nepříliš kvalitní sklo) a měl jsem i problémy při potřebě velkého překlikání (například při střelbě na 100 metrů).

Nyní používám Weaver T36 k mé plné spokojenosti. Stojí sice dvaktrát tolik, ale netrpí nectnostmi levných puškohledů. Také si všimni, že tento puškohled je v tabulkách zahraničních střelců velice hodně zastoupený a dosahují se s ním výborné výsledky.

Důležitý je také výběr osnovy, který Ti bude vyhovovat. Já pro benchrest preferuji vlasový kříž, nicméně jiní používají mildot, silný kříž s bodem a další. Podle mého názoru je jemný kříž pro benchrest optimální.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Shiva19.05.2005 - 17:45:55
 
Osnova
TO: Bonelo
Na taktickou střelbu (velkoráž) považuji za optimální zaměřovací kříž mildot. Při střelbě BR (.22, jiný BR jsem nstřílel) používám vlasový kříž, ale na druhou stranu, střelcům zvyklým střílet s dioptrem a podobnými mířidly, může vyhovovat vlasový kříž s 1/8 MOA tečkou. Zrovna tak je to výhoda při jiskřivě bílem terči, když se do něho opírá sluníčko napřímo nebo při tetelení vzduchu. Vlasově tenké kříže začnou být málo kontrastní. Vlasový kříž nebo vlasový kříž s tečkou jsou std. používané osnovy na terčových puškohledech.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Bonelo20.05.2005 - 07:37:00
 
RE: Puškohledy
TO: admin
Doporučujete Weaver T36. Existují provedení se zoomem, kde se dá koupit? Problémy se zamlžením mám i u svého Tasca a to je jenom 3-9/40.Má zoom na BR vůbec smysl? Kromě zastřílení pro zábavu, kde extrémní zvětšení podle mého názoru spíš vadí.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Shiva20.05.2005 - 12:04:44
 
RE: Puškohledy
TO: Bonelo
Pro optiku všeobecně platí stejná měřítka. Je to jako s objektivy na focení nebo dalekohledy.
Optiky s pevnou ohniskovou vzdáleností mají mnoho výhod a jen jednu nevýhodu. Nevýhoda je jen to, že jsou pevné. Výhod je několik. Jednodušší konstrukci (to umožňuje u taktických puškohledů větší odolnost), menší soustavu čoček, nižší váha, lepší obraz a v neposlední řadě i nižší cena (v porovnání se zoomem od stejného výrobce při zachování stejné kvality a optických parametrů).
Pro BR střelbu je všeobecný trend (používá to drtivá většina střelců BR), mít pevné zvětšení. Jak jsem již psal, tak zvětšeni 24x se mi jeví jako hraniční. Samozřejmě, že se dá střílet s menším. Extrémně velká zvětšení 40 a víc se mi na .22BR zdají předimenzovaná a na střelbu na větší vzdálenost jako pevné zvětšení nevhodná. Tetelení teplého vzduch se projevuje již na 100m a pokud nemám možnost si zmenšit zvětšení, tak je to na nic. Proto se používají puškohledy pro terčovou střelbu do zvětšení 40 a nebo kvalitní zoomy (NightForce, např.)
Takže poměr cena/kvalita nejlépe opravdu vychází Weaver T36, pro terčovou - BR střelbu.
Pro lov, střelbu pro zábavu či jínou střelbu bez podpěry, není člověk schopen, při takto velkém zvětšení, udržet pušku v klidu nebo rychle najít cíl.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

admin20.05.2005 - 15:58:40
 
RE: Puškohledy
TO: Bonelo
Já si nedovolím něco doporučovat :-)
Nemyslím si, že bych byl nějaký odborník na problematiku benchrestu, nicméně mohu uvést jaké komponenty používám, jak jsem s nimi spokojen, případně proč jsem nespokojen a co mě k volbě vedlo.

Naopak bych uvítal, kdyby se do diskuse zapojili i ostatní střelci se svými názory. Nevím jestli je problematika a konfrontace jejich názorů s ostatními nezajímá nebo jestli se stydí něco napsat aby si "nezadali".

Diskuse se zúčastňuje pouze Shiva a já a přitom určitě má co říct i řada dalších zkušených střelců. Každý má nějaký názor a své vlastní zkušenosti a pokud se má tento sport někam ubírat, myslím že není tajnůstkaření na místě. Předpokládal bych, že bude snaha o rozšíření členské základny a pomoc (alespoň radou) novým zájemcům o benchrest. Proto jsem také toto fórum vytvořil.

Ještě k těm puškohledům,
jak píše Shiva, i já si myslím,že pro malorážkový benchrest je lepší pevné přiblížení. Zoom jsem měl a stejně jsem skončil u jedné hodnoty přiblížení, kterou jsem neměnil. Potom vlastně platíš za zoom zbytečné peníze a kromě toho mají Shivou uvedené nectnosti včetně toho, že při změně přiblížení je většinou potřeba (u takto přesné střelby) znova pušku nastřelit.

Samozřejmě to platí pro případ, že máš flintu určenou jen pro benchrest a nevyužíváš jí pro "střelbu pro zábavu", kdy Ti bude velké přiblížení jen ke škodě. Ostatně i benchrest může být "střelbou pro zábavu".

Také je možné použít kvalitní švenkovou montáž a různé puškohledy pro různé účely. Nepovažuji to ale za nejlepší řešení a rozhodně ne za nejlevnější. Kromě toho budeš nutně obětí kompromisů a projeví se to na přesnosti střelby.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Shiva20.05.2005 - 19:51:55
 
RE: Puškohledy
TO: admin
"při změně přiblížení je většinou potřeba (u takto přesné střelby) znova pušku nastřelit. "
Nevím jak u tvého bývaleho Nikko S. který se řadí do skupiny méně kvalitních puškohledů a po pravdě řečeno si myslím, že poměr cena/výkon je dost nízký, ale nastřelovat flintu pokaždé co změnim zvětšení je při nejmenším divné. Pravda, u některých levnějších výrobků je potřeba "doostřit" (paralaxou), ale ne znova nastřelovat. U taktické střelby se zvětšení mění několikrát ať už za účelem měření vzdálenosti nebo již dřive uvedených povětrnostních podmínek. Samozřejmě, že používám puškohledy v cenové kategorii od 40.000 a dražší. Nikdy jsem nemusel nastřelovat flintu k vůli zvětšení.
Na druhou stranu jsem přesvědčen, že při použití švenk montáže, natřelovat budeš muset. Zkušenost s lištou weaver nebo picatiny a montáží Quick Release wever style od Leupolda nebo podobné systémy (Sako, Nightforce)
"zaručují" návrat na stejný nástřel. Ale jen montáž od Leupolda QRW se pohybuje kolem 3.000kč. Material je ocel. Moje zkušenosti z testování Sako TRG 22 s originální taktickou lištou (6.500 kč VOC bez DPH u nás) a originální montáž Sako Optilock, ukázaly max. potřebnou korekci, po sejmutí a opětovném nasazení optiky, jeden klik (1/4 MOA) což je u BR optiky kliky dva.
To Bonelo:
ať si koupíš jakoukoli optiku, tak je pro BR střelbu důležité jemné klikání, 1/8 MOA je nezbytnost. jeden klik, který klikne 1/4 MOA posune záměrný kříž na 50m o 3.6mm. To je moc hrubé. 1/8 je logicky lepší (1.8mm)

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Pitris02.09.2005 - 17:23:53
 
Paralaxa
Dobrý den, mohli byste mi prosím vysvětlit co znamená PARALAXA? Tak aby to pochopila i žena. Děkuji moc

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

admin21.09.2005 - 23:04:25
 
RE: Paralaxa
TO: Pitris
Ahoj Pitris,

je to vcelku jednoduché :-)

Koukáš se puškohledem na cíl, ale puškohled je namontovaný na montáži a je souosý s hlavní. To znamená, že osa puškohledu a hlavně jsou proti sobě výškově posunuty. Ve výsledku tedy koukáš na nějaký bod v cíli ale hlaveň se kouká na bod v cíli posunutý o rozdíl os puškohledu a hlavně níže.

Z toho vyplývá, že na dosažení efektu koukám na bod a hlaveň kouká tamtéž v určené vzdálenosti, musí osa puškohledu s osou hlavně svírat určitý úhel. Tento úhel se logicky mění se vzdáleností cíle.

Tento úhel se nazývá PARALAXA. Pokud bys střílela puškohledem, byla by paralaxa nulová.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Luky07.10.2005 - 18:54:23
 
RE: Paralaxa
TO: admin
Ahoj admine. Jak poznám ještě před výstřelem, že mám správně nastavenou paralaxu na potřebnou vzdálenost - chci také začít se střelbou na velké vzdálenosti - 1000 a více metrů. Poraďte mi.

S pozdravem Luky


 
 
soukromá zprávareagovat  
 

admin19.10.2005 - 23:15:01
 
RE: Paralaxa
TO: Luky
No to je poněkud složitější než si pravděpodobně myslíš.

Střelba na velké vzdálenosti je kapitola sama pro sebe a má svá specifika. Umět si naklikat offset na puškohledu podle vzdálenosti Ti rozhodně nebude stačit. Nastavení bude pokaždé jiné, protože třeba použiješ jiné náboje nebo jinou laboraci, bude Ti foukat vítr po nebo proti směru střelby atd.

Jednoduše řečeno, budeš se muset naučit balistiku, mít tabulky pro různé náboje a jejich laborace a naučit se číst počasí. Prostě žádná sranda a hlavně spousta času na střelnici v různém počasí.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Shiva05.12.2005 - 23:14:06
 
RE: Paralaxa
TO: admin
Mám několik dotazů.
1. čím budeš střílet na 1000 + metrů?
2. kde budeš střílet na tuto vzdálenost?
3. na co chceš střílet myslím tím velikost terče.

Paralaxa

Co píše admin, je sice taky paralaxa, ale ta se projevuje v případě, že střílíš třeva přes vodorovný prkený plot. Takže puškohledem sice přes to prkno vidíš, ale hlaveň střílí do prkna (nebo zidky apd) tato paralxa vzníká i u fotoaparatu který neumožňují koukat přes objektiv.

Paralaxa co máš na mysli ty, je něco jiného.
Puškohled má jednu rovinu (kříž). to je jako by jsi mel na pušce s otevřenýma mířidlama jen mušku nebo jen hledí. tj, že když se na to podíváš ze strany a pak z druhé tak vždy koukáš (míříš) jinam. když tam, ale dáš oboje, tak si to dáš pěkně do zákrytu a hlaveň ti pak míří tam kam míříš ty.
U puškohledu toto děláš optickou soustavou, že "obrazovou" ohniskovou vzdálenost dostaneš na tu samou optickou rovinu jako je zaměřovací kříž. Takže vlastně zaostříš cíl. Buď máš korekci paralaxy stranovou nebo na objektivu.


 
 
soukromá zprávareagovat  
 

qwer13.12.2005 - 22:38:43
 
RE: sklo
TO: Shiva
Rady vcelku dobré, možná jen pro doplnění docela důležitý parametr. Tím je nesporně věk střelce. Co tím mám na mysli? Výstupní pupilu, přesněji řečeno průměr výstupního paprsku z okuláru, který dopadá na oční sítnici. U velkých zvětšení a menších průměru objektivů (přední čočka) se jedná o výst. pupilu třeba jen 0,8mm. Střelec ve věku nad 50 let, nebo s dioptrickou korekcí očí už může mít problémy s přesným zamířením. U variáblu si to můžete ověřit zcela jednoduše, na menší zvětšení např.24* se vám bude snadněji zamiřovat než na zvětšení 36*. Proto nedoporučuji se honit jen za puškohledy s co největším zvětšením a opomíjet tento drobný detail-výstupní pupila.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Shiva15.12.2005 - 21:19:16
 
RE: sklo
TO: qwer
Takže něco k těm parametrům. Nejsem fyzik ani optik, ale důležité parametry při výběru optiky jsou následovné:

Výchozí pupila = průměr objektivu/zvětšením
optimální je 5-7, odpovídá to velikosti rozšířené rozničky za šera
Ale to zdaleka nesplňuje žádný terčový puškohled.

Relativní světlost = druhá mocnina hodnoty výchozí pupily.
platí to samé co o předchozím.

Twilight factor = druhá odmocnina násobku průměru objektivu a zvětšení.
dá se říci to samé.

Nejdůležitější factor je kvalita skla a coating.

Je běžným jevem, že puškohledem, který má na papíře naprosto skvělé parametry a stoji ca 5.000kč, na 50m sotva rozeznám kruhy, jsou rozmazané, neostré atd. Pak se veme puškohled za ca 30.000kč s parametry o proti prvnímu, tak špatnými, že by ho člověk ani nechtě zadarmo, vidím na tu samou vzdálenost i ten titěrný 1mm kroužek označující "X"

Ten kdo fotí, ví, že když si veme sklo od známeho výrobce, tak stojí desítky tisíc, a jiné sklo od druhořadého výrobce s lepšími parametry za pár tisíc, tak na papírové fotografii ve formátu 9x13 nevidí rozdíl. Ale je to propastný rozdíl při porovnání na diaprojektoru.

 
 
soukromá zprávareagovat