Přihlášen: neznámý
přihlášení registrace uživatelé mailbox benchrest.cz
 
Témata

Sponzoři benchrest.cz

Výrobci BR vybavení
 
Téma - Střelivo  
 Lapua 
 


Bonelo20.05.2005 - 07:46:11
 
Lapua Club
Jaké je nejpoužívanější střelivo? Střílím Lapua Club, kupováno v rozsypu v plechovici po 500 ks za 490,-.Nejde mě o vlez na bednu, ale jestli to není příliš velký handicap.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Shiva20.05.2005 - 12:22:32
 
RE: Lapua Club
TO: Bonelo
Náboje musíš vybrat podle toho co ti z pušky střílí nejlépe. To znamená, koupit si od každého výrobce jeden - dva jeho nejlepší produkty, jít na střelnici, postavit si hradla, sednout za stůl a střílet od každého typu položky po 5-10ti ranách na soustřel. Ten náboj co ti bude vykazovat opakovaně nejmenší (středový) soustřel, je střelivo, které se pro tvou pušku hodí nejlépe. Podívej se na šarži co je na krabičce a kup si tolik nábojů stejné šarže, kolik ti kapsa dovolí.
Běžně se střílí s Lapua Midas (L a M), Dynamit Nobel R50, Elley Tenex Ultimate. Lapua Master (L a M) je jeden z těch levnějších.
Problém s levnými náboji je, že sice střílí dobře, ale řekněme, že z krabičky ti tři - pět uletí z rozptylového obrazce. Prostě mají větší chybovost a zmetkovitost než náboje drahé. A ani ty nejsou bezchybné. Většina střelců náboje třídí podle něčeho co si myslí, že může ovlivnit jejich konsistentnost. Někdo je váží, někdo je měří a někdo je změří a ještě zváží.
V každém případě nedoporučuji střílet treningově jinými náboji než na soutěží. Na treningu se snažit vždy střílet přes hradla, aby jsi měl jistotu, že rána mimo terč nebyla z chyby náboje.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

admin20.05.2005 - 19:22:51
 
RE: Lapua Club
TO: Bonelo
To co píše Shiva je naprostá pravda. Samozřejmě, že si to ne každý může dovolit a tak spousta střelců situaci řeší nábojema ve střední cenové hladině a snaží se podle různých kritérií vyeliminovat ty, které by mohly pokazit jejich snažení. Stejně tak někteří střílí na tréninku levnými náboji a na soutěže používají lepší.

Před zhruba dvěma roky byly i mezi střelci benchrestu oblíbené sypačky z Vlašimi, které byly za babku a přitom se s nimi dosahovaly velmi dobré výsledky. Tyto náboje měly velmi malé procento těch co "upadly" a tak byly označovány jako "dobrá volba" z pohledu cena/výkon.

Podle některých zpráv se však nejednalo o vlastní výrobek z Vlašimi ale o převlečené LAPUA. Problém ovšem nastal v okamžiku, kdy tato šarže došla a najednou se s nimi nedaql nastřílet kloudný výsledek.

Dnes někteří střelci, kteří používají náboje z té nejnižší cenové hladiny, používají náboje SCHOENEBECK za cca 1,- Kč. Nesleduji podrobně kdo s jakými náboji střílí ale vím, že hojně zastoupené jsou v řadách českých benchrestových střelců, jsou Dynamit Nobel R50. Bohužel je to rána za cca 6,- Kč.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Pepu25.05.2005 - 17:10:36
 
RE: Lapua Club
TO: admin
"...používají náboje SCHOENEBECK za cca 1,- Kč..." daji se nekde v praglu koupit? alespon na vyzkouseni:-)

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Shiva26.05.2005 - 00:51:09
 
RE: Lapua Club
TO: Pepu
Neznám nikoho kdo střílí BR nábojema za 1kč a střílí přes 240. A pokud ano, tak je to náhoda. Jestli chceš střílet BR na úrovní, tak se smiř s faktem, že tě to bude stát nějaké penízky. Ono logicky vzato, kdyby korunové náboje byly stejně kvalitní a spolehlivé jako sedmikorunové, tak by Elley mohl zrušit Tenexy, Nobel R50 a R100 a Lapua Midasy. Olympionci by stříleli sypanejma.
Jasně, pokud chceš jen tak a je ti jedno jak nastříliš, tak jen do toho. Ale pokud to myslíš vážně, tak si přečteš pozorně předešlé příspěvky.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Pepu26.05.2005 - 09:34:45
 
RE: Lapua Club
TO: Shiva
to bude asi malinke nedorozumeni....dotaz byl kde se daji sehnat alespon na vyzkouseni...

...ale chapu co jsi tim chtel rict a souhlasim s tebou:-)

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Shiva27.05.2005 - 10:45:55
 
RE: Lapua Club
TO: Pepu
Nedorozumění to asi je, ale nevím jestli ti tady na "specializovaném" fóru, někdo dá na tuto otázku, vyčerpávající odpověď. Já sice zbraně, náboje a doplňky prodávám, ale levný a spotřební sortiment nevedu a ani nevím kde to velkoobchodně nakoupit. Když mám cestu do Vlašimi, nebo kupuji větší množství 9mm u Krajči, tak příležitostně vemu 1-2k clubek pro známe a víc to neřeším. Není na tom ani na kafe.
Mohu doporučit www.strelectvi.cz a tam je fórum, kde se řeší většinou jen levné věci a jak nejlépe ušetřit. Tady některří střelci ze začátku sříleli (někdo možná ještě střílí - ikdyž o tom pochybuji) zmiňovanými náboji. Ale jak říkám, všichni se honí za vidinou 250 bodů a 25X a to se sypačkama nastřílet nedá.
Střílet přesně, znamená mimo jiné mít co nejkvalitnější munici (ta je drahá) a u velkoráže přebíjet. A k tomu aby jsi si přebil kvalitně, potřebuješ kvalitní nářadí a kvalitní komponenty. Nedavno jsem si rozpočítal pořizovací náklady (lis, váhu, matrice atd) a mohu ti řící, že se mi to začne rentovat, až budu muset měnit hlavenň na flintě. :-) jinak náboje vychází dráž než kvalitní kupované. Naštěstí se vstupní náklady dělí na počet přebíjených ráží, takže se to vrací u 3 ráží (puškových) rychleji.
Ale .22LR nepřebiješ.

 
 
soukromá zprávareagovat