Přihlášen: neznámý
přihlášení registrace uživatelé mailbox benchrest.cz
 
Témata

Sponzoři benchrest.cz

Výrobci BR vybavení
 
Téma - Bagy  
 Jaké bagy? 
 


matrix13.05.2005 - 22:25:56
 
Jaké bagy používáte?
Ahoj všichni benchresťáci

Uvažuji o tom, že začnu střílet benchrest a rád bych věděl jaké bagy používáte a jaké s nimi máte zkušenosti.

Nějaké bagy jsem našel zde na tomto serveru, nějaké u výrobců v zahraničí a další na fotografiích z českých závodů. Na fotografiích jsou také stojany, které nejsou vybaveny bagy ale jsou jen vyloženy filcem.

Také by mě zajímalo, jestli je zde v republice někdo, kdo má s výrobou bagů zkušenosti nebo jestli to řešíte vlastní výrobou.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Shiva14.05.2005 - 00:49:00
 
RE: Jaké bagy používáte?
TO: matrix
Pokud sleduješ trochu dění na české scéně BR střílení, tak víš, že existují dva tábory a dva rozdílné názory na pravidla BR. Zmiňuji se o tom k vůli tomu, aby jsi si uvědomil, že si by jsi si měl zvolit podle jakých pravidel budeš chtít střílet a podle toho si pořídít vybavení.
Pokud bagy budou splňovat pravidla tak je v podstatě jedno jaké budeš používat. Také bych se příliš neorientoval na vybavení střelců v čechách. V USA se tento sport střílí mnoho let a podle toho taky vypadá výbava. To jestli ti to někdo potom tady ušije podle něčeho z obrázku a tobě to bude vyhovovovat je OK. Pokud budeš střílet 250 z fusekle fazolí, tak tak střílej. Osobně dávám přednost origilnálním a osvědčeným výrobkům.
Front rest (stojan) polepený filcem zaručeně nesplňuje pravidla IBS, IR50/50 ani pravidla UKB422. Jinými slovy, v českých luzích a hájích to asi nikomu nevadí, ale v okamžiku když se budeš chtít účastnit jakékoli mezinárodní soutěže, tak máš smůlu.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

matrix14.05.2005 - 20:17:01
 
RE: Jaké bagy používáte?
TO: Shiva
No tak takovouhle odpověď jsem nečekal. Na to abych si vybral nějaká pravidla a podle nich střílel a rada střílej z toho z čeho nastřílíš 250 bodů se nepotřebuju dotazovat ve fóru. Spíš mě zajímaly názory a zkušenosti s bagama z kůže, látky nebo toho čemu říkaj cordura a čím je nejlepší bagy vycpat.

Nechce se mi vymejšlet vymyšlené a docela rád bych se poučil u zkušenějších střelců.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Shiva15.05.2005 - 14:47:49
 
bagy a ostatní
TO: matrix
Předpokládám, že jsi očekával odpovědnou odpověď podle které si budeš moci vybrat vybavení tak, aby vyhovovalo tomu co budeš střílet.
Asi jsem mou odpověď špatně formuloval a došlo k nedorozumění. Alespoň jsem z tvé reakce vycítil určitou nelibost. Pokusím se to vysvětlit lépe.

1. To, že si musíš ujasnit podle jakých pravidel (otázka vybavení - a na to jsi se ptal) je neodiskutovatelný fakt.

Bylo by odemne neodpovědné tě na to neupozornit. Stačí si porovnat pravidla obou lig (ČMSJ a Středočeské) a pak je porovnat s mezinárodními pravidly. Ligové můžeš najít zde na servru. http://www.benchrest.cz/br_rules.php a přeložené mezinárodní zde: http://www.sniper.cz/clanek.php?id=32 a 2. část zde: http://www.sniper.cz/clanek.php?id=35

2. " rada střílej z toho z čeho nastřílíš 250 bodů se nepotřebuju dotazovat ve fóru" Pečlivě jsem si přečetl můj prvotní příspěvek a nenašel jsem tam radu z čeho nastřílet 250 bodů, jen konstatovaní, že když najdeš konfiguraci čehokoli co ti bude vyhovovat a umožní ti to střílet 250 bodů, tak z toho střílej. Na tom přeci není nic špatného. Jen musíš tou výbavou splňovat pravidla té ligy pro kterou jsi se rozhodl.

3. Jestli si čekal odpověď a radu typu: kup si to a to, protože to je nejlepší, tak ti to napíše jen osoba neodpovědná nebo osoba mající na prodeji nějaký zájem.

4. Byl jsem mnohokrát svědkem na závodech (i velkorážné pušky) kde se tázajícím dostalo úmyslné mylné odpovědi. Běžným jevem v BR .22 bylo i to, že si někteří soutěžící přendavali náboje do krabiček jiných výrobců, aby nikdo neviděl čím střílí.

5. Nidko ti v současné době tuto informaci nedá
a. nikdo nemá vyladěné vybavení tak, aby střílel konsistentně 249-250
b. a pokud bude, tak ti to stejně neřekne.

V současné době je navázán kontakt s mezinárodní střeleckou organizací v UK. http://www.benchrest.cz/br_forum_thread.php?Theme=7&Thread=3 nebo informace na stránkách u iniciatora http://www.sniper.cz/clanek.php?id=80

Můj skromný názor (rada) je, přečti si intl. pravidla co se vybavení týče a podle toho si kup (nevymýšlej vymyšlené) vybavení. Nevěřím, že někdo má tolik zkušeností, aby ti poradil, že cordura je lepší než kůže nebo naopak. Všichni laborujeme a snažíme se vychytat to co funguje nejlépe nám. Co střelec to názor. Všichni se asi shodnou na tom, že čím těžší stojan tím lépe.

Výplň bagů je pravidly též určená. Sypký nekovový material. Docela se osvědčil tzv. težký písek. z domácích zdrojů se mi nepodařilo sehnat. Vzhledem k tomu, že .22 BR je opravdu disciplína ani ne tak o střílení, ale o vybavení a umění pokaždé ustavit pušku do stejné polohy a to 25x za 30 minut, tak se zkoumá naprosto všechno. Včetně hrubosti zrn písku v bagu, poměr různých zrnitostí apd.

Opravdu nemám odvahu ti říci, že tohle je lepší než něco jiného. Pokud ti to někdo řekne, tak lže. Cordura, při použití širokého předpažbí, polepeného teflonovou fólií vykazuje menší tření. To platí i o zadním bagu. Otázka je jestli kožený bag u třídy sporter nebude lepší.

Je to opravdu jen o hodně času na střelnici, hodně nábojů a relativně hodně penězích.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

admin15.05.2005 - 18:53:57
 
RE: Jaké bagy používáte?
TO: matrix
Ahoj,

je pravda, že Ti asi těžko někdo může poradit co je nejlepší protože každému může vyhovovat něco jiného. Souvisí to i s tím jakým způsobem ten který střelec střílí (jakou používá techniku). Rozdílné bagy také budou vhodné pro určitý tvar předpažbí zbraně se kterou budeš střílet.

Obecně se dá říct, že téměř všichni čeští střelci mají předpažbí upravené tak, aby mělo plochý a široký spodek a tak získali co nejlepší stranovou stabilitu zbraně. Maximální šířka předpažbí je přitom pravidly omezena na 76,2 mm.

Já osobně jsem se také nějakou dobu zabýval tím, jaké bagy bych si měl pořídit a nakonec jsem se rozhodl pro bagy z cordury, podlepení předpaždí (mám ho široké 71 mm) a pažby teflonovou fólií a v posledním závodě jsem použil ještě silikonový olej na minimalizaci tření. Předpokládám, že čím menší tření, tím méně se na zbraň při výstřelu přenáší vlivy stojanu. Celá problematika je poměrně složitá a komplexní a rozhodně si to budeš muset na střelnici vysedět.

Ještě Ti mohu poradit, abys ses při vylaďování Tvého vybavení zaměřil v jednu chvíli vždy jen na jednu věc. Tak totiž můžeš bezpečně říct, co přineslo zlepšení a co ne. Pokud budeš měnit současně třeba jen dvě věci (například náboje a způsob držení zbraně), nebudeš vědět co Ti v pomohlo k lepšímu výsledku

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Shiva15.05.2005 - 20:08:53
 
RE: Jaké bagy používáte?
TO: admin
Admin to napsal dobře. Zapomněl však dodat, že jeho vybavení je striktně podle, již dříve zmíněných, mezinárodních pravidel.

Matrix ->
předpokládám, že máš ostatní vybavení doladěné. Tj. Puška s dobrou hlavní a dobře uloženou v pažbě, kvalitní optiku a náboje, které tvé pušce "chutnají" a že ti to střílí za optimálních podmínek soustřely pod 1/2 MOA (14,5mm) při alespoň pěti ranných položkách.

Protože výběr a laborování s bagy je otázka, kterou se normálně zabýváš, až když dosahuješ těchto výsledků.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

matrix15.05.2005 - 21:58:44
 
RE: Jaké bagy používáte?
TO: Shiva
Díky za podnětné připomínky.

Já toho o benchrestu zatím příliš mnoho nevím, jen jsem narazil na tento server a tato disciplína mě začala zajímat, protože je to něco úplně jíného než co se tu běžně střílí.

Malorážku mám ČZ 452. Nevím jestli je to nejvhodnější ale proč to nezkusit? Co se týká ostatního vybavení, co jsem koukal na stojany ze kterých se tu střílí, tak je to samá domácí výroba. To bych snad zvládnul vyrobit a tak mě zajímaly právě ty bagy.

Ostatně, kde se dají sehnat benchrestové terče?

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Bonelo16.05.2005 - 16:46:53
 
RE: bagy a ostatní
TO: Shiva
"Vzhledem k tomu, že .22 BR je opravdu disciplína ani ne tak o střílení, ale o vybavení a umění pokaždé ustavit pušku do stejné polohy a to 25x za 30 minut..."
Tato slova mě spíš od BR odrazují. Se synem (12let) střílíme z malorážky a snažím se ho naučit jak přesně střílet.To mu mohu dát pušku rovnou do svěráku a naučit ho točit kolečkama podle puškohledu se zvětšením 40x.( To trochu přeháním, záměrně.)Navíc mě vadí (i když zatím nesoutěžíme)rozdílnost zahr. a našich pravidel.Trochu to připomíná srandu zvanou "česká házená" - už se myslím ani nehraje.Myslím že každý střelecký sport má být především o umění střílet a tím spíš BR - analogie s odstřelovačem. Těžko mu mohu říct, že i když bude sebelíp střílet, tak na soutěži nemá šanci s normální výbavou.Tím nemyslím nekvalitní zbraň. Mimochodem - Brno model 4, bez úprav, optika Tasco 3-9/40, z ruky - pouze předpažbí opřeno o rovnou dřevěnou plochu má soustřel (syn) do 20 mm na 50m. Náboje Lapua Club.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

admin16.05.2005 - 20:53:12
 
RE: bagy a ostatní
TO: Bonelo
Ahoj,

Názor o "svěráku s kolečkama" jsem kdysi měl také. Ale pouze do okamžiku než jsem se nechal ukecat a odstřílel si jeden závod s vypůjčeným vybavením. V tu chvíli jsem zjistil, že to vůbec není tak jednoduché jak se zdá a začal jsem se o benchrest zajímat.

Samozřejmě, že je potřeba určité vybavení, nicméně i s obyčejnými doma vyrobenými pomůckami byly nastříleny pěkné výsledky, které dostaly střelce i na bednu. Mimochodem třeba v minulém závodě, ve kterém foukal poměrně silný vítr, to v podstatě o vybavení podle mě nebylo skoro vůbec a na výsledcích to také bylo vidět.

Co se týká pravidel, existuje snaha představitelů obou ligových soutěží o sjednocení pravidel a maximální přiblížení mezinárodním. Dále jsme byli vyzváni k účasti v mezinárodní lize UKBR22, kde je podmínkou střelba podle mezinárodních pravidel a s vybavením odpovídajícím těmto pravidlům. To skýtá další naději na rychlý posun ve sjednocování pravidel správným směrem.

Proč si nepřijdeš (i se synem) zkušebně na jeden ze závodů zastřílet? Není nad vlastní zkušenost :-)
Myslím, že se určitě najde někdo (já osobně se tomu nebráním), kdo Ti pomůcky které nevlastníš půjčí.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

Shiva17.05.2005 - 00:44:06
 
BR
TO: Bonelo
V podstatě přirovnání s českou házenou máš pravdu, ale o pravidlech je tu jiný thread.
Zcela určitě nemáš pravdu porovnávat, BR a to v jakékoli formě, s odstřelovačema nebo jejich soutěžema. Jiné požadavky na střelbu, na zbraně, na přesnost a na střelce samotné. Asi jsem se špatně vyjádřil, ale .22 BR vznikl z velkorážného BR. Ten se střílí na soustřely a jejich velikost. Bez toho aby jsi střílel soustřel na 100m 0.1-0.2 MOA (3-6mm) vyžaduje opravdu aby jsi střílet uměl, ale jenom to nestačí. Žádnou odstřelovací puškou to konsekventně nenastřílíš. Jsou to tzv. BR specialy a jsou stavěné odborníky. Laborace nábojů je opravdu věda sama o sobě. 1000yd 10 ran soustřel ca 10cm je jedna věc a svědčí o obrovském umění střílet, číst povětrnostní podmínky, hodinách strávených u přebíjecího stolu a na střelnici a somozřejmě o štěstí.
.22 BR předpokládá, že UMÍŠ takto střílet. Stačí se podívat na nějaký terč v nástřelu (nevím jak v tomto fóru umístit obrázek). Je běžné střelit 5-7 ran do jedné díry v desítce (6.3mm). Ale na to za 1. musíš umět střílet a za 2. musíš mít vybavení. V okamžiku kdy střelíš jednu ránu, dáš desítku a posouváš se o ca 70mm na druhý terč je to věc jiná. A v tom okamžiku už to není o tom jak dobře střílíš, ale o tom jak jsi zvládl přemístění a znovuusazení flinty.
Klidně si přines svěrák s kolečky a zkus si to. Kdyby to bylo tak lehké, tak bychom měli na každém závodě 250 bodů a hned několikrát. To o čem píše admin, vítr apd. je naprostá pravda. Ale já jsem v mém příspěvku vycházel z optimálních podmínek, protože jsem věci nechtěl komplikovat počasím. Ale je na snadě, že pokud budou střílet dva stejně dobří střelci ZA JAKÝCHKOLI podmínek, tak ten s tím lepším vybavením, vždy bude mít lepší výsledky. A BR JE ultra přesná střelba s ultra přesnými zbraněmi, kvalitními náboji (velká slabost .22BR) a vším ostatním. To že se někomu podaří čas od času nastřílet dobrý výsledek s průměrnou zbraní a sypanými náboji, neznamená, že tudy vede cesta.
Vem kluka, přines svěrák :-) (to je vtip), věřím, že ti někdo stojan pujčí. Ev. si kup za ca 3.000 Caldwell stojan, dva bagy (přední a zadní) investice řádově za 5.000kč a přijďte to zkusit. Optiku budete potřebovat alespoň zvětšení 24x.

 
 
soukromá zprávareagovat  
 

admin19.05.2005 - 15:18:34
 
RE: BR
TO: Bonelo
Příspěvky týkající se optiky jsem přesunul do správného tématu. Dávejte si na to prosím pozor.

Někdo bude hledat informace a rady a nenajde je protože budou ve špatné diskusi

 
 
soukromá zprávareagovat